تبلیغات

مجله اینترنتی آریا پی - چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟ • نویسنده :
 • یکشنبه 9 مهر 1396 ساعت: 11:46 ب.ظ
 • اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است.
  چگونه با سیگار خداحافظی کنیم؟
  اگر شما هم به سیگار معتاد باشید، احتمالا می‌دانید ترک سیگار کار سختی است. ماده اصلی اعتیادآور در سیگار ماده‌ای شیمیایی به نام نیکوتین است.
   
  هنگامی‌که سیگار می‌کشید، فقط در چند ثانیه مولکول‌های نیکوتین به مغز شما می‌رسند.

  نیکوتین به گیرنده‌هایی خاص روی سلول‌های مغزی متصل می‌شود و به‌دنبال این اتصال، مقدار زیادی از یک ناقل عصبی به نام دوپامین در مغزتان آزاد می‌شود و احساس لذت و خوشی در شما ایجاد خواهد کرد. نیکوتین به‌جز دوپامین باعث آزاد شدن ناقل‌های عصبی دیگری هم در مغز می‌شود، ازجمله مواد شیمیایی که اصطلاحا به آنها «ترکیبات شبه‌افیونی درون‌زا» می‌گویند. آزاد شدن این مواد طبیعی در مغز باعث می‌شود فرد احساس راحتی و خوشی کند و احساسات منفی‌اش مهار شود.

  هنگامی‌که سیگار کشیدن را ترک می‌کنید، در نبود نیکوتین، گیرنده‌های آن دیگر در سلول‌های مغزی شما فعال نمی‌شوند و به‌این‌ترتیب ناقل عصبی دوپامین که احساس لذت در شما ایجاد می‌کرد، به میزان قبلی که به آن عادت داشتید، آزاد نمی‌شود، درنتیجه احساس افسردگی و تنش می‌کنید یا به‌اصطلاح دچار علائم ترک می‌شوید. 

  درمان‌های جایگزینی نیکوتین

  اگر معتاد به سیگار هستید و قصد دارید سیگار را ترک کنید، باید برنامه منظمی را دنبال کنید که شامل روش‌های رفتاری و نیز درمان‌های جایگزینی نیکوتین و درمان‌های دارویی است. در ادامه به چگونگی استفاده از درمان‌های جایگزینی نیکوتین می‌پردازیم. درمان جایگزینی نیکوتین درواقع شامل تجویز دوزهای کم‌نیکوتین از طریق فراورده‌های گوناگون در طول دوره ترک است. به‌این‌ترتیب شما سایر سموم دود سیگار را دریافت نمی‌کنید.
   
  هدف از این درمان این است که به‌تدریج میل به نیکوتین را از دست بدهید و علائم ترک سیگار در شما مهار شود. این درمان جایگزینی نیکوتین معمولا برای سیگاری‌هایی تجویز می‌شود که به میزان متوسط تا شدید سیگار می‌کشند؛ یعنی افرادی که میزان مصرف سیگارشان بیش از 15 نخ در روز است. بررسی‌ها نشان می‌دهند اگر از همان روز اول ترکتان فراورده‌های جایگزینی نیکوتین را به‌درستی استفاده کنید، احتمال اینکه به‌طور دائم سیگار را ترک کنید، ۱۰ برابر می‌شود.

  البته هر چه تعداد نخ سیگاری که در روز می‌کشید، بیشتر باشد و نیکوتین بیشتری از این راه وارد بدنتان کنید، ابتدای دوره ترک به میزان بالاتری از فراورده‌های جایگزینی نیکوتین نیاز دارید. توجه داشته باشید درمان جایگزینی نیکوتین بخشی از برنامه کلی ترک سیگار شماست و همراه کردن آن با سایر روش‌ها تاثیربخشی آن را بیشتر می‌کند. نکته مهم دیگر این است که هنگام مصرف جایگزین‌های نیکوتین دیگر نباید سیگار بکشید، در غیر این صورت نیکوتین سیگار هم به نیکوتین دریافتی‌تان از فراورده‌های جایگزین اضافه می‌شود و ممکن است دچار مسمومیت با نیکوتین شوید.

  نگرانی دیگر افراد سیگاری چاق شدن پس از ترک سیگار است. تا هنگامی‌که فراورده‌های جایگزین نیکوتین را مصرف می‌کنید، دچار اضافه‌وزن نمی‌شوید، اما پس از کنار گذاشتن نهایی این فراورده‌ها در انتهای دوره ترک ممکن است اضافه‌وزن پیدا کنید.

  ابتدای دوره ترک برحسب تعداد نخ سیگاری که می‌کشید، میزان نیکوتین دریافتی روزانه‌تان محاسبه می‌شود و مقدار معادل آن از این فراورده‌های جایگزین استفاده می‌کنید. بعد به‌تدریج میزان مصرف این فراورده‌ها را کاهش می‌دهید تا هنگامی‌که دوره ترکتان تمام شود و دیگر میلی به مصرف نیکوتین نداشته باشید.

  فراورده‌های جایگزین نیکوتین

   فراورده‌های جایگزینی نیکوتین به اشکال گوناگون در دسترس هستند؛ آدامس،‌ شکل استنشاقی، قرص مکیدنی، افشانه بینی و برچسب پوستی. انواع فراورده‌ها در صورت مصرف مناسب موثر هستند، اما استفاده از آدامس یا برچسب پوستی نیکوتین‌دار آسان‌تر است و معمولا افراد با دقت بیشتری از آنها استفاده می‌کنند.

  1. برچسب پوستی نیکوتین‌دار: شیوه کلی استفاده از انواع این برچسب‌های پوستی مشابه است. هرروز یک برچسب روی پوست قرار دهید و بعد از 24 ساعت آن را تعویض کنید. برای اینکه از تحریک شدن پوست جلوگیری کنید، برچسب‌ها را در قسمت‌های بی‌موی پوست در نقاط متفاوت در بالای مچ و پایین گردن قرار دهید. اگر کمتر از ۱۰ نخ سیگار در روز می‌کشید، باید از برچسب‌های دارای دوز پایین‌تر نیکوتین مثلا برچسب ۱۴ میلی‌گرمی استفاده کنید.

  2. آدامس و قرص مکیدنی نیکوتین‌دار:‌ این آدامس‌ها و قرص‌های مکیدنی را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه بخرید. برای برخی افراد استفاده از آدامس یا قرص‌های مکیدنی مناسب‌تر است چراکه با این روش بهتر می‌توانند دوز مصرفی نیکوتینشان را کنترل کنند. اگر ترک سیگار را تازه شروع کرده‌اید،‌ هر ساعت 1 یا 2 قطعه آدامس بجوید. توجه داشته باشید شمار کلی آدامس مصرفی‌تان در روز نباید به بیش از ۲۰ قطعه برسد. آدامس را باید به آهستگی بجوید تا زمانی که مزه‌ای نعنایی احساس کنید. بعد آدامس را بین لثه و داخل گونه‌تان بگذارید تا نیکوتین آن جذب شود. برنامه کلی این است که پس از ۶ ماه بتوانید مصرف آدامس را هم قطع کنید. اگر قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و نوشابه‌های ترش نوشیده‌اید، 15 دقیقه صبر کنید و بعد آدامستان را بجوید.

  3. نیکوتین استنشاقی: اشکال استنشاقی نیکوتین درواقع همان سیگارهای الکترونیکی است که امروزه رایج شده است. شما کارتریج حاوی مایع نیکوتین‌دار را درون بخش استنشاقی که شبیه یک چوب سیگار پلاستیکی است، می‌گذارید و برای 20 دقیقه به آن پک می‌زنید.
   
  برحسب تعداد نخ سیگاری که قبلا می‌کشیدید، ممکن است تا حداکثر 16 بار در روز از این فراورده استفاده کنید. توجه داشته باشید پس از استنشاق نیکوتین میزان آن در خون پس از 20 دقیقه به حداکثر می‌رسد که تقریبا مشابه‌ سرعت جذب نیکوتین در آدامس و بسیار سریع‌تر از برچسب‌های پوستی است. ۲ تا ۴ ساعت پس از قرار دادن برچسب روی پوست میزان نیکوتین در خون به حداکثر خود می‌رسد. مزیت این شکل استنشاقی این است که میل دهانی سیگاری‌ها را به سیگار کشیدن ارضا می‌کند. اغلب بخار نیکوتینی که استنشاق می‌کنید، وارد دهان ‌شده و جذب می‌شود و به ریه‌ها نمی‌رسد. البته این بخار در برخی از افراد باعث تحریک دهان و گلو و ایجاد سرفه می‌شود.

  4. اسپری بینی نیکوتین‌دار: این اسپری بینی به‌سرعت میزان نیکوتین خون را بالا می‌برد و در ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را به حداکثر می‌رساند و میل فرد به سیگار کشیدن را از بین می‌برد.

  استفاده از این اسپری ممکن است بینی،‌ چشم و گلوی شما را تحریک کند، اما در اغلب موارد می‌توانید آن را تحمل کنید و این عوارض احتمالی هم معمولا طی مدت کوتاهی برطرف می‌شود.
   
  3 نکته تکمیل

  1. فراورده‌های جایگزین نیکوتین ممکن است باعث عوارض جانبی مانند سردرد، تهوع و سایر مشکلات گوارشی و نیز بی‌خوابی در چند روز اول شود. این بی‌خوابی که به‌خصوص هنگام استفاده از برچسب پوستی ممکن است بروز کند، معمولا موقت است و خودبه‌خود برطرف می‌شود.

  2. اگر دوزهای بسیار بالای این فراورده‌ها را مصرف کنید،‌ با احتمال بیشتری ممکن است دچار این عوارض جانبی شوید. کاهش دادن دوز مصرفی می‌تواند این عوارض را برطرف کند.

  توجه داشته باشید همه فراورده‌های نیکوتین‌دار را از دسترس کودکان،‌ به‌خصوص کودکان کم‌سن، دور نگه‌دارید. نیکوتین یک ماده سمی است و درصورتی‌که کودکتان حتی برای مدتی کوتاه در تماس با این فراورده‌ها قرار گرفت، باید با پزشکتان یا اورژانس تماس بگیرید.

  3. در این مدت باید مراقب بروز هر علامتی در کودک مسموم‌شده‌ ازجمله دل‌آشوبه،‌ تحریک‌شدگی، سردرد، دانه‌های پوستی یا غش کردن باشید.
  دسته بندی : سلامت،
  نظرات پست
  این نظر توسط ralph lauren spring floral dress در تاریخ جمعه 11 مرداد 1398 06:39 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.profondofud.com/jessica-simpson-floral-halter-dress-dressh">jessica simpson floral halter dress</a> <a href="http://www.winnercells.com/floral-shift-dress-blue-dressh">floral shift dress blue</a> <a href="http://www.atppest.com/flower-girl-dresses-2014-dressh">flower girl dresses 2014</a> <a href="http://www.justadrink.net/white-and-floral-dress-dressh">white and floral dress</a> <a href="http://www.konyadaotel.com/zara-floral-dress-dressh">zara floral dress</a> <a href="http://www.leddeckenleuchten.net/floral-empire-waist-maxi-dress-dressh">floral empire waist maxi dress</a>
  ralph lauren spring floral dress http://www.jlchatlaw.com/ralph-lauren-spring-floral-dress-dressh

  این نظر توسط floral maxi dress with short sleeves در تاریخ جمعه 11 مرداد 1398 06:38 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.friendsofugami.net/french-connection-floral-dress-with-bow-back-detail-dressh">french connection floral dress with bow back detail</a> <a href="http://www.betakimassage.com/floral-dress-on-very-advert-dressh">floral dress on very advert</a> <a href="http://www.caveduperreux.com/flowery-pink-dresses-dressh">flowery pink dresses</a> <a href="http://www.coralbayconsulting.net/floral-cotton-dresses-uk-dressh">floral cotton dresses uk</a> <a href="http://www.fabloomsilk.com/flower-girl-dresses-pinterest-dressh">flower girl dresses pinterest</a> <a href="http://www.fullertonchamber.net/floral-dress-fabric-uk-dressh">floral dress fabric uk</a>
  floral maxi dress with short sleeves http://www.matkailuvarkaus.net/floral-maxi-dress-with-short-sleeves-dressh

  این نظر توسط plenty of fish در تاریخ جمعه 11 مرداد 1398 01:33 ق.ظ ارسال شده است
  It's very simple to find out any topic on web as
  compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web page.

  این نظر توسط plenty of fish dating site در تاریخ پنجشنبه 3 مرداد 1398 04:58 ب.ظ ارسال شده است
  Tremendous things here. I'm very satisfied to peer your post.
  Thanks a lot and I am looking forward to contact you.
  Will you please drop me a e-mail?

  این نظر توسط how to get help in windows 10 در تاریخ دوشنبه 31 تیر 1398 09:48 ق.ظ ارسال شده است
  A motivating discussion is definitely worth comment.
  I do think that you should publish more about this topic, it may
  not be a taboo matter but typically people do not speak
  about these issues. To the next! All the best!!

  این نظر توسط plenty of fish dating site در تاریخ پنجشنبه 27 تیر 1398 06:26 ب.ظ ارسال شده است
  Hi, Neat post. There's an issue together with your web site in internet explorer, would check this?
  IE still is the marketplace leader and a large component to other people will omit your wonderful writing because of this problem.

  این نظر توسط quest bars cheap در تاریخ پنجشنبه 20 تیر 1398 08:29 ق.ظ ارسال شده است
  Hey just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Chrome.
  I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd
  post to let you know. The layout look great though!
  Hope you get the problem fixed soon. Cheers

  این نظر توسط http://tinyurl.com در تاریخ دوشنبه 10 تیر 1398 04:00 ب.ظ ارسال شده است
  Does your website have a contact page? I'm having
  a tough time locating it but, I'd like to send you an e-mail.

  I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

  این نظر توسط forever 21 floral dress در تاریخ سه شنبه 4 تیر 1398 01:12 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.athetize.com/ted-baker-dress-with-vintage-floral-detail-dressh">ted baker dress with vintage floral detail</a> <a href="http://www.brotherfriend.net/uttam-boutique-ditsy-floral-dress-dressh">uttam boutique ditsy floral dress</a> <a href="http://www.stmnetworks.net/floral-dress-engagement-photos-dressh">floral dress engagement photos</a> <a href="http://www.brtec.net/floral-wedding-guest-dresses-2014-dressh">floral wedding guest dresses 2014</a> <a href="http://www.playglenlakes.com/floral-dress-midi-vintage-dressh">floral dress midi vintage</a> <a href="http://www.stulynn.net/topshop-floral-dress-sale-dressh">topshop floral dress sale</a>
  forever 21 floral dress http://www.idealkizlar.com/forever-21-floral-dress-dressh

  این نظر توسط floral dress shirt with suit در تاریخ سه شنبه 4 تیر 1398 01:12 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.imannequins.com/floral-mesh-dress-miss-selfridge-dressh">floral mesh dress miss selfridge</a> <a href="http://www.irentevent.com/floral-dresses-on-tumblr-dressh">floral dresses on tumblr</a> <a href="http://www.stpetereads.com/floral-dresses-for-girls-size-6-dressh">floral dresses for girls size 6</a> <a href="http://www.cometwifi.net/floral-dress-karen-millen-dressh">floral dress karen millen</a> <a href="http://www.cremontana.com/floral-dress-ankle-length-dressh">floral dress ankle length</a> <a href="http://www.freerivalcasinos.net/rock-your-baby-audrey-dress-blue-floral-dressh">rock your baby audrey dress blue floral</a>
  floral dress shirt with suit http://www.albainmaz.com/floral-dress-shirt-with-suit-dressh

  این نظر توسط vintage 70s floral dresses در تاریخ سه شنبه 4 تیر 1398 01:12 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.purchasetulsa.com/best-shoes-for-floral-dresses-dressh">best shoes for floral dresses</a> <a href="http://www.unchartedlust.com/turquoise-floral-dress-uk-dressh">turquoise floral dress uk</a> <a href="http://www.aikenfamilypharmacy.net/floral-summer-dresses-plus-size-dressh">floral summer dresses plus size</a> <a href="http://www.bethelpipe.com/how-to-wear-floral-maxi-dress-dressh">how to wear floral maxi dress</a> <a href="http://www.dynamicbook.net/floral-dresses-for-girls-size-5-dressh">floral dresses for girls size 5</a> <a href="http://www.pennywave.com/floral-maxi-dress-pinterest-dressh">floral maxi dress pinterest</a>
  vintage 70s floral dresses http://www.grainchain.net/vintage-70s-floral-dresses-dressh

  این نظر توسط blueberi boulevard toddler girl velvet floral dress در تاریخ سه شنبه 4 تیر 1398 01:11 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.gaialog.net/silk-floral-dress-large-dressh">silk floral dress large</a> <a href="http://www.interfaithstewards.net/light-blue-floral-dresses-dressh">light blue floral dresses</a> <a href="http://www.leatheroneph.com/makeup-to-go-with-floral-dress-dressh">makeup to go with floral dress</a> <a href="http://www.miendiation.com/flower-girl-dresses-canada-ottawa-dressh">flower girl dresses canada ottawa</a> <a href="http://www.powfarm.com/black-floral-cocktail-dresses-dressh">black floral cocktail dresses</a> <a href="http://www.genopresse.net/flower-dresses-for-girls-10-12-dressh">flower dresses for girls 10-12</a>
  blueberi boulevard toddler girl velvet floral dress http://www.anarevolori.com/blueberi-boulevard-toddler-girl-velvet-floral-dress-dressh

  این نظر توسط what colour shoes to wear with floral dress در تاریخ سه شنبه 4 تیر 1398 01:09 ب.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.boatdiving.net/dolce-and-gabbana-floral-print-dress-dressh">dolce and gabbana floral print dress</a> <a href="http://www.kudusbilinci.com/cotton-floral-dresses-online-india-dressh">cotton floral dresses online india</a> <a href="http://www.soulmateunlimited.net/kate-middleton-floral-seraphine-dress-dressh">kate middleton floral seraphine dress</a> <a href="http://www.bomhus.net/what-colour-shoes-to-wear-with-a-white-floral-dress-dressh">what colour shoes to wear with a white floral dress</a> <a href="http://www.pocketrats.com/floral-midi-dress-online-india-dressh">floral midi dress online india</a> <a href="http://www.spideradio.net/floral-black-and-white-dresses-dressh">floral black and white dresses</a>
  what colour shoes to wear with floral dress http://www.ndtkalashop.com/what-colour-shoes-to-wear-with-floral-dress-dressh

  این نظر توسط rock your baby winter floral dress در تاریخ پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:57 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.wethinkjerky.com/cream-floral-dresses-uk-dressh">cream floral dresses uk</a> <a href="http://www.dadees.com/floral-lavender-dress-dressh">floral lavender dress</a> <a href="http://www.didaar.net/flower-girl-dresses-size-10-dressh">flower girl dresses size 10</a> <a href="http://www.grainchain.net/topshop-floral-dress-nordstrom-dressh">topshop floral dress nordstrom</a> <a href="http://www.pickwickcrc.com/jessica-howard-floral-dress-with-cardigan-dressh">jessica howard floral dress with cardigan</a> <a href="http://www.roostercole.com/floral-maxi-dress-for-wedding-guest-dressh">floral maxi dress for wedding guest</a>
  [url=http://www.seitoncursos.net/rock-your-baby-winter-floral-dress-dressh]rock your baby winter floral dress[/url]

  این نظر توسط lovedrobe 2 in 1 floral dress در تاریخ پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:57 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.patrickmbutler.net/ditsy-floral-dressmaking-fabric-dressh">ditsy floral dressmaking fabric</a> <a href="http://www.thebeadpro.com/green-floral-dress-h-m-dressh">green floral dress h m</a> <a href="http://www.voilahalla.net/floral-dress-black-dressh">floral dress black</a> <a href="http://www.mollynurse.com/unique-vintage-dandridge-strapless-floral-dress-dressh">unique vintage dandridge strapless floral dress</a> <a href="http://www.pauloalopes.net/target-teal-floral-dress-dressh">target teal floral dress</a> <a href="http://www.walterinsurance.net/flower-dresses-with-slit-for-women-dressh">flower dresses with slit for women</a>
  [url=http://www.dinerwaresb.com/lovedrobe-2-in-1-floral-dress-dressh]lovedrobe 2 in 1 floral dress[/url]

  این نظر توسط quest bars cheap در تاریخ شنبه 25 خرداد 1398 04:22 ق.ظ ارسال شده است
  Thanks for your personal marvelous posting! I
  quite enjoyed reading it, you're a great author. I will be sure to bookmark your blog
  and definitely will come back in the future. I want to encourage one to continue your great
  work, have a nice afternoon!

  این نظر توسط http://tinyurl.com/y4clcpdz در تاریخ دوشنبه 20 خرداد 1398 01:47 ق.ظ ارسال شده است
  I just like the valuable info you supply on your articles.
  I'll bookmark your blog and take a look at once more
  right here regularly. I am relatively sure I will be informed lots of new stuff right here!
  Good luck for the following!

  این نظر توسط floral dress with sleeves casual در تاریخ دوشنبه 20 خرداد 1398 01:24 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.yupoji.com/jenny-packham-floral-dress-yellow-dressh">jenny packham floral dress yellow</a> <a href="http://www.bezpozyczka.com/light-blue-floral-bodycon-dress-dressh">light blue floral bodycon dress</a> <a href="http://www.johnshoots.com/forever-21-floral-skater-dress-dressh">forever 21 floral skater dress</a> <a href="http://www.knailbar.com/floral-dresses-edmonton-dressh">floral dresses edmonton</a> <a href="http://www.meinscreen.com/vila-floral-print-sleeveless-dress-dressh">vila floral print sleeveless dress</a> <a href="http://www.mikeorlandoni.com/target-navy-floral-dress-dressh">target navy floral dress</a>
  floral dress with sleeves casual http://www.rcnspecials.com/floral-dress-with-sleeves-casual-dressh

  این نظر توسط floral dresses summer 2015 در تاریخ دوشنبه 20 خرداد 1398 01:23 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.ceracustica.com/floral-maternity-dress-18-dressh">floral maternity dress 18</a> <a href="http://www.dkcrossfit.com/floral-chiffon-dress-uk-dressh">floral chiffon dress uk</a> <a href="http://www.escortforvip.com/red-valentino-polka-dot-floral-dress-dressh">red valentino polka dot floral dress</a> <a href="http://www.etnoyamal.com/tea-length-floral-print-dresses-dressh">tea length floral print dresses</a> <a href="http://www.fhomestudio.com/zara-floral-dress-with-pockets-dressh">zara floral dress with pockets</a> <a href="http://www.hapeid.com/flower-wedding-dresses-uk-dressh">flower wedding dresses uk</a>
  floral dresses summer 2015 http://www.immoetvous.com/floral-dresses-summer-2015-dressh

  این نظر توسط tinyurl.com در تاریخ یکشنبه 19 خرداد 1398 12:06 ب.ظ ارسال شده است
  Spot on with this write-up, I really believe this site needs
  a lot more attention. I'll probably be back again to see more, thanks
  for the info!

  این نظر توسط bebe floral strapless dress در تاریخ یکشنبه 19 خرداد 1398 01:56 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.wuxiangtaichi.com/white-floral-dress-canada-dressh">white floral dress canada</a> <a href="http://www.alistauction.com/floral-pattern-mother-of-the-bride-dresses-dressh">floral pattern mother of the bride dresses</a> <a href="http://www.aquabboutique.com/flowery-maxi-dresses-uk-dressh">flowery maxi dresses uk</a> <a href="http://www.bdfsner.com/flower-dresses-plus-size-dressh">flower dresses plus size</a> <a href="http://www.blcatering.com/gap-blue-floral-dress-dressh">gap blue floral dress</a> <a href="http://www.culdesacmag.com/floral-dresses-with-sleeves-size-16-dressh">floral dresses with sleeves size 16</a>
  bebe floral strapless dress http://www.evonytools.com/bebe-floral-strapless-dress-dressh

  این نظر توسط knock off viagra در تاریخ شنبه 18 خرداد 1398 01:38 ب.ظ ارسال شده است

  I really love your site.. Pleasant colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I'm planning to create my very own website and would like to know where you got this from or just what the theme is named. Thanks!

  این نظر توسط floral dress ivory در تاریخ شنبه 18 خرداد 1398 02:28 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.carrollgrp.com/white-floral-dress-very-dressh">white floral dress very</a> <a href="http://www.eyhbc.net/floral-print-dress-dorothy-perkins-dressh">floral print dress dorothy perkins</a> <a href="http://www.inafj.net/zara-tartan-floral-dress-dressh">zara tartan floral dress</a> <a href="http://www.nrastogi.com/dorothy-perkins-blue-floral-maxi-dress-dressh">dorothy perkins blue floral maxi dress</a> <a href="http://www.annersroofing.com/green-floral-dress-shoes-dressh">green floral dress shoes</a> <a href="http://www.faceroot.net/ivanka-trump-floral-dress-dressh">ivanka trump floral dress</a>
  floral dress ivory http://www.wavestarters.com/floral-dress-ivory-dressh

  این نظر توسط old navy floral shift dress در تاریخ شنبه 18 خرداد 1398 02:28 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.gandoza.net/2-piece-floral-prom-dress-dressh">2 piece floral prom dress</a> <a href="http://www.pistonari.com/pink-floral-cotton-dress-dorothy-perkins-dressh">pink floral cotton dress dorothy perkins</a> <a href="http://www.rebeccastaste.com/floral-wedding-dresses-2014-dressh">floral wedding dresses 2014</a> <a href="http://www.couponrider.com/river-island-pink-floral-bodycon-dress-dressh">river island pink floral bodycon dress</a> <a href="http://www.davidgosse.net/multicolor-long-sleeve-zipper-floral-dress-dressh">multicolor long sleeve zipper floral dress</a> <a href="http://www.goldspeedusa.net/1950-vintage-floral-dress-dressh">1950 vintage floral dress</a>
  old navy floral shift dress http://www.centralplainslifts.net/old-navy-floral-shift-dress-dressh

  این نظر توسط wholesale flower girl dresses in los angeles در تاریخ شنبه 18 خرداد 1398 02:28 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.onoglobal.com/floral-jacquard-dress-oasis-dressh">floral jacquard dress oasis</a> <a href="http://www.phantomlite.net/floral-dress-8-dressh">floral dress 8</a> <a href="http://www.wissenschaftsverlag.net/floral-halter-neck-dress-dressh">floral halter neck dress</a> <a href="http://www.philiphawley.net/phase-eight-floral-dresses-dressh">phase eight floral dresses</a> <a href="http://www.tvbrandenburg.com/pink-floral-jacquard-dress-white-house-black-market-dressh">pink floral jacquard dress white house black market</a> <a href="http://www.wojtech.net/talbots-floral-dress-dressh">talbots floral dress</a>
  wholesale flower girl dresses in los angeles http://www.shubhvivah.net/wholesale-flower-girl-dresses-in-los-angeles-dressh

  این نظر توسط gamefly free trial در تاریخ یکشنبه 12 خرداد 1398 10:16 ق.ظ ارسال شده است
  What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I have found
  It absolutely useful and it has aided me out loads.
  I hope to give a contribution & aid different customers like its helped me.

  Great job.

  این نظر توسط debut black floral border prom dress در تاریخ یکشنبه 12 خرداد 1398 07:44 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.ave-koeln.net/mens-black-floral-dress-shirt-dressh">mens black floral dress shirt</a> <a href="http://www.bigcbigcard.com/white-tulle-flower-girl-dresses-uk-dressh">white tulle flower girl dresses uk</a> <a href="http://www.schildgen.net/floral-dress-aline-dressh">floral dress aline</a> <a href="http://www.awffull.net/white-floral-bodycon-midi-dress-dressh">white floral bodycon midi dress</a> <a href="http://www.jbsbruxelles.com/jessica-simpson-floral-dress-dressh">jessica simpson floral dress</a> <a href="http://www.scogblog.net/ivory-floral-print-dress-dressh">ivory floral print dress</a>
  debut black floral border prom dress http://www.firstcaldealworks.net/debut-black-floral-border-prom-dress-dressh

  این نظر توسط floral chiffon high low dress در تاریخ یکشنبه 12 خرداد 1398 07:43 ق.ظ ارسال شده است
  <a href="http://www.profondofud.com/plus-size-yellow-floral-dress-dressh">plus size yellow floral dress</a> <a href="http://www.winnercells.com/spring-floral-dress-outfit-dressh">spring floral dress outfit</a> <a href="http://www.atppest.com/blue-floral-dress-formal-dressh">blue floral dress formal</a> <a href="http://www.justadrink.net/very-lipsy-floral-dress-dressh">very lipsy floral dress</a> <a href="http://www.konyadaotel.com/long-sleeve-floral-chiffon-maxi-dress-dressh">long sleeve floral chiffon maxi dress</a> <a href="http://www.leddeckenleuchten.net/silk-chiffon-floral-print-dress-dressh">silk chiffon floral print dress</a>
  floral chiffon high low dress http://www.ihmrutland.net/floral-chiffon-high-low-dress-dressh

  این نظر توسط gamefly free trial در تاریخ شنبه 11 خرداد 1398 07:19 ق.ظ ارسال شده است
  We are a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire neighborhood might
  be grateful to you.

  این نظر توسط gamefly free trial در تاریخ جمعه 10 خرداد 1398 07:04 ق.ظ ارسال شده است
  This is really interesting, You're a very skilled blogger.
  I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
  Also, I have shared your web site in my social networks!

   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  نمایش نظرات 1 تا 30